Maść propolisowa z kwasem hialuronowym

Maść propolisowa 25%

Maść o charakterze leczniczo-regenerującym, z szerokim spektrum ochronnym ochronnym dla skóry. Stosować na zmiany skórne, trudno gojące się rany i blizny.

Zastosowane podłoże oparte na wazelinie i glicerynie, z dodatkiem masła shea i kwasu hialuronowego, tworzy na skórze warstwę ochronną przy jednoczesnym zatrzymaniu wilgoci w miejscu aplikacji czyli ograniczeniu odparowania wody z powierzchni i utraty wody z wnętrza skóry.

Wysoka zawartość kwasu hialuronowego może powodować odczucie powierzchniowego filmu na skórze i wrażenie ściągnięcia.

UWAGA: Maść propolisowa NIE JEST LEKIEM i nie może zastąpić tradycyjnego leczenia! Wszelkie przypadki chorobowe należy konsultować z lekarzem!

Skład:

  • Propolis pszczeli surowy (ekstrakt glicerynowy) – 25%
  • Gliceryna farmakologiczna roślinna – 25%
  • Wazelina kosmetyczna – 38,5%
  • Masło shea nierafinowane – 10%
  • Kwas hialuronowy małocząsteczkowy – 1,5%

Co to jest propolis?

Propolis nazywany jest także kitem pszczelim. Występuje w formie lepkiej, gęstej substancji, składającej się z żywicy, wosków, olejków eterycznych, pyłku kwiatowego oraz wydzielin pszczelich. Propolis wykorzystywany jest przez pszczoły w celu uszczelnienia i wzmocnienia wnętrza ula. Pszczoły odkładają przerobiony materiał w ulu, gdzie jest stosowany do uszczelniania otworów i do ochrony – szczególnie przed mikroorganizmami i owadami- a także w celu zapewnienia matce aseptycznej przestrzeni do czerwienia, oraz do mumifikacji zabitych przez siebie intruzów. Takie działanie chroni ul przed pojawieniem się bakterii, grzybów i wirusów. Kit pszczeli może przybierać różne barwy np. czerwono – pomarańczową lub brunatną, czy też żółtozielonkawą. Jest to zależne od składników roślinnych używanych przez owady. Substancja ta wyróżnia się charakterystycznym, intensywnym zapachem i jest wrażliwa na zmiany temperatury. Przy 15 stopniach staje się twarda i krucha, przy 36 °C jest plastyczna, z kolei w 70 °C robi się płynna. Głównymi składnikami kitu pszczelego są żywice roślinne, woski, pyłek kwiatowy, olejki eteryczne oraz polifenole i garbniki. Znajdziemy w nim także istotne związki organiczne takie jak związki fenolowe, estry, flawonoidy, terpeny, beta-steroidy, aldehydy aromatyczne i alkohole. Oprócz tego propolis zawiera witaminy B1, B2, B6, C i E oraz składniki mineralne w postaci magnezu, wapnia, potasu, miedzi, sodu, cynku, żelaza i manganu. Dzięki temu znajduje on szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym jako składnik preparatów farmakologicznych, natomiast w medycynie naturalnej wykorzystuje się go jako środek wspomagający działanie organizmu.

Jak działa propolis?

  • propolis działa jak antybiotyk na który nie mogą się uodpornić bakterie,
  • działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwwirusowo – np. grypa, opryszczka,
  • posiada działanie przeciw bólowe,
  • szybko zabliźnia rany,
  • regeneruje tkanki,
  • nie posiada skutków ubocznych,
  • badania wykazały że likwiduje szybciej niż dostępne leki stany zapalne,
  • propolis działa immunostymulująco czyli pobudza układ odpornościowy,
  • wspomaga antybiotykoterapie potęgując jej działanie,
  • propolis zawiera naturalne flawonoidy, które działają jako przeciwutleniacze, opóźniając procesy starzenia się skóry.

Zaleca się stosowanie maści propolisowej przy pielęgnacji:

  • różnego rodzaju ran (również po zabiegach operacyjnych), które dzięki maści propolisowej goją się szybciej i praktycznie bez bliznowo,
  • przewlekłych ran tj. odleżyny czy rany cukrzycowe,
  • opryszczki, półpaśca i ospy wietrznej,
  • uszkodzeń skóry powstałych np. po terapii radiacyjnej nowotworów,
  • trądziku, wyprysków, zajadów – ze względu na właściwości bakteriobójcze propolisu,
  • kataru, który uniemożliwia oddychanie – zaleca się wówczas posmarować maścią propolisową dziurki, by udrożnić nos,
  • hemoroidów,
  • egzemy, grzybicy i odleżyn,
  • propolis – maść jest często stosowana jako warstwa ochronna na spierzchnięte usta w mroźne dni.

Przeciwwskazania

Alergia na produkty pszczele lub na jakikolwiek ze składników.

Składniki dodatkowe

Gliceryna farmaceutyczna:

  • odpowiednio nawilża skórę,
  • łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry,
  • wzmacnia włosy,
  • wygładza zmarszczki i uelastycznia skórę,
  • łagodzi zrogowacenia.

Wazelina kosmetyczna

Ma działanie natłuszczające i ochronne. Skutecznie zapobiega wysuszaniu skóry. Doskonale regeneruje uszkodzony naskórek. Nie wchłania się przez naskórek ani błony śluzowe – pozostaje na powierzchni skóry, tworząc na niej warstwę ochronną. Dzięki temu zatrzymuje w skórze wilgoć i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Świetnie sprawdza się do natłuszczenia bardzo suchych miejsc na skórze, aby zapobiec utracie wody oraz dalszemu przesuszaniu i rogowaceniu. Chodzi tu przede wszystkim o takie miejsca, jak łokcie i kolana. Co więcej, wazelina przyniesie również ulgę podrażnionym skórkom przy paznokciach.

Masło shea

Shea jest olejem roślinnym niezwykle bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są kluczowym składnikiem przy odmładzaniu i nawilżaniu skóry.

Shea dostarcza również wszystkich najważniejszych witamin A, E i F potrzebnych, aby skóra wyglądała młodo i zdrowo. Shea stosuje się bezpośrednio na skórę. Jest to produkt uniwersalny stosowany zarówno do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Stosowane jest również do masażu ciała w celu uelastycznienia skóry i przeciwdziałaniu rozstępom.

Masło shea jest stosowane w kosmetyce, jako środek nawilżający, zmiękczający skórę, kojący, uelastyczniający, przeciwzmarszczkowy, chroniący przed promieniami UV, przedłużający opaleniznę.

Kwas hialuronowy małocząsteczkowy.

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. W największych ilościach znajduje się w skórze (ponad 56%), tkance łącznej stawów i oczach. Odpowiedzialny jest za wiązanie wody i nadawanie tkankom odpowiedniej sprężystości.

Gdy jesteśmy młodzi nasza skóra bogata jest w kwas hialuronowy, dzięki czemu możemy się cieszyć jej gładkością, sprężystością i brakiem zmarszczek. Jednak, im jesteśmy starsi, tym ilość kwasu hialuronowego jest mniejsza. Od 25. do 50. roku życia ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się o 50%. W wieku 60 lat nasza skóra posiada już jedynie 20% początkowej ilości kwasu hialuronowego. W efekcie traci jędrność oraz zdolność wiązania wody, przez co staje się sucha i pojawiają się na niej zmarszczki. Cudowną właściwością kwasu hialuronowego jest właśnie jego higroskopijność, czyli mechanizm pochłaniania wody, jak gąbka. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody.

Dodatkowymi zaletami kwasu hialuronowego są właściwości spajania włókien kolagenowych, dzięki czemu struktura skóry jest zwarta i elastyczna, a w efekcie hamuje to powstawanie zmarszczek. Ponadto ma działanie przeciwrodnikowe, czyli spowalnia proces starzenia, a także łagodzi stany zapalne i podrażnienia.

Stosowany zewnętrznie, jako składnik kosmetyków nanoszonych na skórę, do pielęgnacji ciała, pielęgnacji twarzy, dla cery suchej i wrażliwej, na rany i otarcia.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
All search results
Scroll to Top